Elämää Porvoon museossa: Tutkija Lillemor Jordas vastaa museon taidekokoelmien hoidosta ja lainatoiminnasta

Tummahiuksinen ja siniseen kauluspaitaan pukeutunut Lillemor Jordas katsoo kameraan päin museon konservointitiloissa ja hymyillee. Hän pitelee molemmilla käsillään valkoisilla hanskoilla patsasta, joka esittää taiteilija Ville Vallgrenin päätä. Jordasin edessä olevassa pöydässä on esillä myös muita veistoksia. Konservointitilat ovat valkoiset.
Tutkija Lillemor Jordas. 

Porvoon museossa riittää kokoelmia. Kokoelmista vastaa kokoelmatiimi, jossa jokaisella on oma vastuualueensa. Yksi heistä on tutkija Lillemor Jordas. Hän vastaa museon omien taidekokoelmien hoidosta sekä lainatoiminnasta, mutta työskentelee ajoittain myös esine- ja arkistokokoelmien parissa. 

Kokoelmatyöryhmä on tiivis ja monia projekteja tehdään yhdessä. Tähän kuuluu myös kokoelmien esittelyä, mikä liittyy luontevasti osaksi museon näyttelytoimintaan. Ryhmän jäsenet osallistuvat vaihtelevissa kokoonpanoissa myös erilaisiin näyttelyprojekteihin. 

Itse Jordaksen työhön sisältyy paljon myös tietokantatyötä. Taidekokoelmaa viedään MuseumPlus-tietokantaan, ja tavoitteena on digitalisoida kokoelmat sekä tehdä ne vähitellen saavutettaviksi esimerkiksi Finna- ja Europeana-hakupalveluiden kautta.

-Kokoelmatyöhön kuuluu myös asiakaspalvelua. Vastaan muun muassa muiden museoiden kokoelmatiedusteluihin näyttelysuunnittelun yhteydessä sekä tutkijoiden kyselyihin. Lisäksi esimerkiksi asiakkaat voivat ottaa yhteyttä, jos he ovat löytäneet omista kokoelmistaan jotain kiinnostavaa. Näiden kautta pääsee tutustumaan mielenkiintoisiin, ei julkisiin kokoelmiin, Jordas kertoo.

Luettelointia, inventointia, valokuvausta ja kuvankäsittelyä

Lähikuva kädestä, joka poistaa silmukkaruuvia taulun takapuolelta. Käsi on valkoisen hanskan suojassa. Taulu on nurinpäin pöydällä silkkipaperin päällä.
Tässä Jordas poistaa pakattavasta teoksesta silmukkaruuvia, jotta se ei vahingoittaisi muita teoksia.

Suurin osa Jordaksen työstä tapahtuu kulissien takana. Työhön kuuluu paljon kokoelmien hoitoa, kuten luettelointia, inventointia, valokuvausta ja kuvankäsittelyä. 

Yksi keskeinen osa työtä on kokoelmien digitointi ja saattaminen verkkoon. Tällä hetkellä Jordas työskentelee Ville Vallgrenin kokoelman parissa, jonka tietoja julkaistaan Finna- ja Europeana-palveluissa kolmella kielellä (suomi, ruotsi ja englanti). Kevään aikana luvassa on myös päättyvien näyttelyiden purkamista, pakkaamista ja kuljettamista, mitä tehdään tiiviissä yhteistyössä museomestarin, näyttelytuottajan ja museolehtorin kanssa.

-Kesäkautta varten näyttelyihin tehdään myös muutoksia, joita suunnittelen yhdessä kollegoiden kanssa. Kirjoitamme tekstejä, tarkistamme tietoja, valitsemme ja puhdistamme esineitä sekä huolehdimme käytännön järjestelyistä, Jordas jatkaa.

Jordas pakkaa museon konservointitiloissa pöydän ääressä öljyväriteosta silkkipaperiin.
Jordas pakkaamassa Ole Kandelinin Sommitelma XXIV -teosta vuodelta 1946. 

Lainatoiminnan kautta Jordas työskentelee myös muiden kuin taidekokoelmien parissa. Esimerkiksi Porvoon seudun arkeologisia löytöjä sisältävää kokoelmaa inventoidaan ja pakataan uudelleen näyttelystä poistamisen jälkeen. Lisäksi aikaa vievät kokoelmalainat. Jokainen lainattava esine dokumentoidaan ja se käydään läpi tarkasti määritellyn prosessin mukaisesti. Lainojen kautta museon kokoelmat saavat näkyvyyttä muualla ja tavoittavat uusia yleisöjä.

-Työ on sekä fyysistä että toimistotyötä. Keskikokoisessa museossa kaikki osallistuvat myös käytännön tehtäviin, kuten varastojen siirtoihin ja järjestelyyn, Jordas toteaa.

Työn kautta olen saanut kohdata esineitä, joita en muuten olisi koskaan nähnyt

Jordas ripustaa kultaisessa raamissa olevaa öljyväriteosta valkoiselle seinälle. Koko huone on valkoinen. Teoksessa on kuvattu muotokuvaan nainen, joka istuu vihreässä maisemataustassa.
Teosten ripustaminen on tarkkaa työtä. Tässä Jordas asettelee museon toimiston seinälle Lennart Segerstrålen Naisen muotokuva -teosta vuodelta 1956.

Porvoon museon kokoelmat ovat täynnä kiinnostavia esineitä ja taideteoksia. Jordasta miellyttää erityisesti se, kun joku kokee ne ensimmäistä kertaa ja innostuu niistä. Myös hän itse innostuu uusista esineistä ja teoksista.

-Työn kautta olen saanut kohdata esineitä, joita en muuten olisi koskaan nähnyt, konkreettisia paloja historiasta, mikä on mielestäni suuri etuoikeus. Vaikka olenkin työskennellyt museossa jo pitkään, löydän itsekin jatkuvasti jotain uutta, joka tekee työstä innostavaa. Minulle on merkityksellistä olla mukana säilyttämässä kulttuuriperintöä tuleville sukupolville, Jordas pohtii.

Upeiden kokoelmien ohella Jordas arvostaa sitä, sitä että saa työskennellä osaavien kollegoiden kanssa. Työyhteisön vahvuus on yhteistyö, jota tehdään yhdessä ja täydellä sydämellä. Kaikki auttavat toisiaan, eikä kukaan ajattele työnkuvaa liian kapeasti. Osaamista jaetaan avoimesti ja jokainen päivä tuo jotain uutta opittavaa.

-Viihdyn työssäni erittäin hyvin ja toivon voivani jatkaa sen parissa vielä pitkään, Jordas päättää.

Hymyilevä Jordas tutkii kokoelmatiloissa sinisillä muovihanskoilla lehtiöitä. Hän on avannut eteensä arkiston grafiikkakaapiston.
Merkityksellinen ja monipuolinen työ sekä osaavat kollegat luovat iloa Jordakselle. Tässä Jordas tarkastelee arkiston aarteita museon kokoelmatiloissa.

Monipuolinen ja vaihteleva työnkuva tuo mukanaan paljon hyvää. Se pitää työn mielenkiintoisena ja työstä voi aidosti nauttia. Samalla työ on merkityksellistä, ei vain historian ja kulttuurin säilyttämisen kannalta, vaan myös Jordakselle itselleen.