Porvoon museo järjestää jo toista kertaa Holmin talon pihalla (Välikatu 11, Porvoo) ke 6.8.2025 klo 16–18 vapaamuotoisen kansallispukupiknikin. Piknikillä juhlistetaan suomalaisen kansallispuvun 140-vuotista syntymäpäivää, jota vietetään virallisesti tiistaina 5.8.
Kansallispukupiknik on vapaamuotoinen tapahtuma, jossa iloitaan kansallispukujen kauneudesta ja nautitaan omia eväitä. Eväät voi napata mukaansa kotoa tai hyödyntää vaikkapa läheisten kahviloiden tarjontaa.
Tapahtumaan voi pukeutua kansallis-, kansan- tai muinaispukuun – tai yhdistää yksittäisen kansallispuvun osan nykyvaatteisiin. Pukukoodi on kuitenkin yhtä rento kuin koko tapahtumakin.
-Mukaan voi tulla myös vaikka kukkamekossa! Tärkeintä on iloinen kansallispukuasenne ja mukava yhdessäolo, näyttelytuottaja Iina Wahlström kertoo.
Kaikki kansallispukuhenkisesti pukeutuneet pääsevät koko päivän ajan ilmaiseksi Porvoon museon Holmin taloon ja Vanhalle raatihuoneelle.
Hyvää seuraa ja tekstiiliperinteitä
Piknikin aikana tutkija Helena Hämäläinen esittelee museon tekstiiliperinnehanketta, jossa digitoidaan ja luetteloidaan museon kudontanäytekokoelmia. Kokoelmat sisältävät Porvoon seudulla kudottujen kankaiden näytteitä pääosin 1800-luvulta ja 1900-luvun alusta.
Paikan päällä on mahdollista tutustua tarkemmin myös siihen, mistä kylistä ja taloista tekstiilinäytteitä on aikanaan kerätty ja ketkä kankaita ovat kutoneet. Lisäksi esillä on Hämäläisen työssään käyttämä mikroskooppi, jota voi päästä kokeilemaan.
-Mikroskoopilla voi esimerkiksi tutkia, miltä oman puvun kangas näyttää mikroskoopin läpi katsottuna, Hämäläinen kertoo.
Tekstiiliperinteen ohella näyttelytuottaja Iina Wahlström esittelee kansallispukuja kirjallisuuden, esimerkkipukujen ja pukujen osien avulla.
Kansallispukuja on tuuletettu piknikmuodossa maassamme jo 15 vuoden ajan
Kansallispuvun syntymäpäivää vietetään 5.8, koska juuri samaisena päivänä vuonna 1885 keisaripari Aleksanteri III ja Maria Feodorovna vastaanottivat Lappeenrannassa soutuveneen, jota souti kahdeksan kansallispuvussa olevaa neitoa. Tämä oli kansallispukujen ensimmäinen suurimuotoinen julkinen esiintyminen ja loi pohjan koko harrastukselle.
Ensimmäinen tuuletuspiknik järjestettiin Imatralla vuonna 2010 Soja Murron ideasta. Perinne on sittemmin levinnyt laajalti ympäri Suomen.
Porvoon museo järjesti ensimmäisen Kansallispukupiknikin viime vuonna Holmin talon pihapiirissä. Tapahtuman toivotaan innostavan niin paikallisia kuin turistejakin. Museo toivottaa kaikki tervetulleeksi mukaan juhlistamaan kansallispukua juuri itselleen sopivalla tavalla.
Mikäli sää sattuu yllättämään, järjestetään tapahtuma vaihtoehtoisesti Holmin talon sisätiloissa.
Yhteyshenkilöt:
Iina Wahlström
Näyttelytuottaja
040 540 2675
iina.wahlstrom@porvoonmuseo.fi
Helena Hämäläinen
Tutkija
040 545 7887
helena.hamalainen@porvoonmuseo.fi

