Oikeus oppia – Malmin kuurojenkoulu Porvoossa

Kuva Kankurinkujalla olevasta talosta, jossa Oscar Malmin koulu aloitti toimintansa. Kuva: John Granlund, Porvoon museo.

7.10.2026–30.4.2027

Carl Oscar Malm (1826–1863) perusti vuonna 1846 Porvooseen Suomen ensimmäisen kuurojenkoulun, jossa opetettiin viittomakielellä. Hänen ihanteenaan oli viittomakielinen, monipuolisen sivistyksen saanut kuuro. Porvoossa Malm tunnettiin sivistyneistön seurapiireissä, ja hän ystävystyi muun muassa runoilija Johan Ludvig Runebergin kanssa. Malm sai kouluhankkeelleen vaikutusvaltaisia tukijoita, mutta joutui myös katkerasti petetyksi.

Carl Oscar Malmista tuli kuurojen ja viittomakielisen yhteisön esikuva. Näyttely kertoo hänestä ja hänen Porvoon koulunsa vaiheista. Näyttely on esillä J. L. Runebergin kodissa 7.10.2026–30.4.2027.

Näyttelyn ovat tehneet Työväen museo Werstas, Kuurojen museo ja Porvoon museo.