Guldgalärens druvhagel

kartessi druvhagel

Under Stora nordiska krigets sista år 1721 sjönk en rysk galär vid Risskär ytterom Emsalö. Namnet Guldgalären fick krigsfartyget på grund av sin last. Det berättades att det fanns 14 tunnor guld ombord. Under flera århundraden lockades mången att bärga vrakets värdefulla last. Redan året efter att fartyget sjönk anlände andra ryska galärer för att rädda lasten. Under det följande årtiondet gjordes bärgningsförsök vid Risskär med dykare och dykarklocka från England. Också under 1900-talet besöktes vraket upprepade gånger. På grund av alla dessa bärgningsförsök är det på havsbottnen liggande fartyget mycket illa skadat.

På 1960-talet bärgades druvhagel för mynningsladdade kanoner från Guldgalären. En del ingår i Borgå museums samlingar. Druvhagel består av metallhagel packade i en påse av segeltyg som slits sönder då kanonen avfyras. Målet är att med denna ammunition döda och såra motståndarens soldater på ett möjligast brett område.

kartessi druvhagel

Lue myös

Fem diskussioner i Wikmanska huset – Borgå museum publicerar podcastserien Ljudbilder från Wikmanska huset

”Det lilla orange tvåvåningshuset i mitten av Gamla stan i Borgå har stått på sin plats sedan 1700-talet. Byggnaden är inte ensam, den reser sig smalt mellan raden av bodar och stenhuset. Under sin historia har den bland annat fungerat som bagarstuga, hem för vaktmästarfamiljen Wikman och åtminstone en katt, museets kansli och förråd. Wikmanska huset har upplevt mycket. Det berättar nu mångahanda historier om vi bara fattar att stanna upp och lyssna.”
(Inledning till podcasterna Ljudbilder från Wikmanska huset)

Holmska gårdens jul 2026

På andra våningen i Holmska gården strålar 1700-talets julfirande 25.11.2026−10.1.2027. Diverse tidstypiska julförberedelser, seder och festtraktering utgör en del av museets interiör.

KOMMUNIKATIONSPLANERARE TILL BORGÅ MUSEUM

Har du suveräna digikunskaper och är en god skribent? Är du inspirerad av uppgifter som kräver visuell och grafisk planering och vill du vara med och utveckla Borgå museets kommunikationsprocesser?

Antikhandlaren Walter Sjöberg, hans person och porträtt

I antikhandlaren Walter Sjöbergs (1864–1937) testamentsdonation till Borgå museum ingick en liten oljemålning föreställande honom själv. Tavlan är målad år 1919 av Sjöbergs långvariga vän Akseli Gallen-Kallela. Det stadslandskap från