Johan Fredrik Sjöberg

Sjöberg

Johan Fredrik Sjöberg (1830-1888) var en präktig sjöbuss och human kapten. Vid kyligt väder kunde han bjuda på en värmande snaps ur oljerockens innerficka. Han förde skonerten Luvia, barkskeppet Fanny, skonarna Alma och Alku samt briggen Alexander och var Riofararen framom andra, men anlöpte även närmare hamnar som Lübeck och Cadiz. Från Sydamerika hämtade han främst kaffe, från Europa salt, vin, torkade frukter och styckevaror. Från Borgå fraktade han trävaror, lin- och hampfrön, kummin och smör.

Sjöberg var känd för snabba turer. År 1884 tog en tur med Alexander till och från Cadiz endast 72 dygn, lastning inkluderat. Sjöberg utklarerade även bland de första vid öppet vatten om våren och återvände trots att vintern var i antågande. År 1875 fick han hjälp av bogserbåten Laine att få Alexanders russin-, fikon och vinlast genom isen till Hammars.

År 1888 avled Sjöberg på Nordsjön ombord briggen Axel Mauritz.

Sjöberg

Lue myös

Fem diskussioner i Wikmanska huset – Borgå museum publicerar podcastserien Ljudbilder från Wikmanska huset

”Det lilla orange tvåvåningshuset i mitten av Gamla stan i Borgå har stått på sin plats sedan 1700-talet. Byggnaden är inte ensam, den reser sig smalt mellan raden av bodar och stenhuset. Under sin historia har den bland annat fungerat som bagarstuga, hem för vaktmästarfamiljen Wikman och åtminstone en katt, museets kansli och förråd. Wikmanska huset har upplevt mycket. Det berättar nu mångahanda historier om vi bara fattar att stanna upp och lyssna.”
(Inledning till podcasterna Ljudbilder från Wikmanska huset)

Holmska gårdens jul 2026

På andra våningen i Holmska gården strålar 1700-talets julfirande 25.11.2026−10.1.2027. Diverse tidstypiska julförberedelser, seder och festtraktering utgör en del av museets interiör.

KOMMUNIKATIONSPLANERARE TILL BORGÅ MUSEUM

Har du suveräna digikunskaper och är en god skribent? Är du inspirerad av uppgifter som kräver visuell och grafisk planering och vill du vara med och utveckla Borgå museets kommunikationsprocesser?

Antikhandlaren Walter Sjöberg, hans person och porträtt

I antikhandlaren Walter Sjöbergs (1864–1937) testamentsdonation till Borgå museum ingick en liten oljemålning föreställande honom själv. Tavlan är målad år 1919 av Sjöbergs långvariga vän Akseli Gallen-Kallela. Det stadslandskap från