Livet på Borgå museum: Museibutiken är en viktig del av museibesöket

Museibutiksföreståndare Susanna Kaunisto.
Museibutiksföreståndare Susanna Kaunisto.

Borgå museums Holmska gården och Gamla rådhuset erbjuder varje besökare stämningsfulla upplevelser. Förutom mångsidiga utställningar, guidade visningar och föreläsningar har också museibutiken en central roll i museets verksamhet. Butiken erbjuder både minnen, presenter och souvenirer.

Redan under cirka fem år har museibutiksföreståndare Susanna Kaunisto ansvarat för museibutikerna på Borgå museum. Hon arbetar i museets publika arbete där hon verkar som både utställningsvakt och guide. Museibutiksföreståndarens arbetsuppgifter är mångsidiga.

-Jag ansvarar bland annat för produktval, beställningar, prissättning och placering. Dessutom ser jag till att butiken hålls fräsch, aktuell och visuellt tilltalande, berättar Kaunisto.

Museibutiksföreståndarens arbetsuppgifter varierar enligt säsong. På höst och vinter har Kaunisto mer tid för att förändra butikens layout, sköta beställningar och placering under sommaren är fokus på underhåll, påfyllning och städning.

Placering och påfyllning av produkter är en väsentlig del av Kaunistos arbete.

Jag vill att kunden ska uppleva något unikt när hen kliver in i butiken

I museibutiken kan man göra många olika fynd. Här finns bland annat magneter i anslutning till aktuella utställningar.

Borgå museums museibutik är den enda av sitt slag i gamla stan i Borgå, med verksamhetsställen i både Gamla rådhuset och Holmska gården. Utbudet omfattar allt från vykort, magneter, anteckningsböcker och tygpåsar till affischer, böcker, glasföremål och smycken.

-Det finns många härliga små butiker i gamla stan i Borgå, men bara en museibutik. Jag vill att kunden ska uppleva något unikt när hen kliver in – därför väljer jag produkter som sticker ut, särskilt sådana som anknyter till utställningarna, såsom magneter och vykort, förklarar Kaunisto.

Kaunisto upplever att hennes tidigare erfarenhet som visualist i butiksvärlden har gett nya insikter till museibutikens verksamhet.

-Min erfarenhet hjälper mig att förstå kundflödet, identifiera ”hot spots”, säsongtänkande, fräschhet, belysning och skyltning, säger Kaunisto.

Förutom arbetserfarenhet betonar Kaunisto ständigt lärande och uppmanar kollegor i branschen att göra detsamma. Olika utbildningar ger mycket värdefull kunskap som helt konkret är till nytta för arbetet. Både personalen, organisationen och besökarna gagnas av detta.

Kunderna är mer eftertänksamma än tidigare

Från museibutikens second hand-avdelning kan man göra prisvärda fynd. Det finns till exempel gamla fotografier och böcker.

Hållbarhet och ansvar är idag centrala delar av museibutikens verksamhet. Det märks i produkterna som har tonvikt på inhemska varor och tillverkare.

-Vi har även en second hand-avdelning där vi säljer gamla fotografier och affischer från utställningar, samt avskrivna böcker från vårt handbibliotek, tillägger Kaunisto.

Kaunisto påpekar att butiksvärlden också annars har förändrats mycket under de senaste 10 åren. Utöver hållbarhet och ansvar har nätbutikernas betydelse blivit alltmer framträdande. Samtidigt har handeln blivit allt snabbare. Kunderna är också mer eftertänksamma än tidigare.

-Pengar ska inte spenderas på så kallade. Också upplevelsen av produkten, dess berättelse och miljön där den säljs har en nyckelroll, reflekterar Kaunisto.

Museibutiken är alltså inte bara en plats för inköp, utan ett unikt koncept. Den är en viktig del av besökarens museiupplevense genom att fortsätta besöket även efter utställningsrundan. En liten souvenir, en vacker publikation eller ett inhemskt hantverk kan bära med sig ett minne, inspiration eller en ny insikt.

-Varmt välkommen till museibutiken, önskar Kaunisto.

Lue myös

Antikhandlaren Walter Sjöberg, hans person och porträtt

I antikhandlaren Walter Sjöbergs (1864–1937) testamentsdonation till Borgå museum ingick en liten oljemålning föreställande honom själv. Tavlan är målad år 1919 av Sjöbergs långvariga vän Akseli Gallen-Kallela. Det stadslandskap från

Borgå museums utställningsvakt och guide, konstnären Sanna Johansson, står och ser leende mot kameran. I handen håller hon en röd bok. I bakgrunden syns till höger grå förvaringsskåp och till vänster en svart skylt med vit text som hälsar besökarna välkomna till Borgå museum.

Livet på Borgå museum: Sanna Johansson har varit intresserad av konst sedan ung

I början av juni (5.6.) öppnar fotoutställningen Den försvinnande horisonten av konstnären Sanna Johansson i Borgå museums Holmska gården (Mellangatan 11). Johansson arbetar som utställningsvakt och guide vid Borgå museum och hör till teamet för publikt arbete vid museet. Arbetet på museet är mångsidigt och inspirerande. Det består av guidningar för grupper, handledning av verkstäder samt annan kundservice.