Tårflaskor från katakomberna

antiikin-kyynelpulloja

Walter Sjöbergs donation år 1911 omfattade också två tårflaskor, som härstammade från katakomberna i Rom. Glasblåsningen utvecklades i Mellanöstern, i kusttrakterna vid Medelhavet, under det första århundradet f. Kr. och växte till en verklig industri överallt i det vidsträckta romerska riket. Tack vare den snabba och kostnadseffektiva tekniken tillverkade man olika bruks- och lyxföremål från enkla parfymflaskor till konstfärdiga delar av kärl. Den grekiska historieförfattaren och geografen Strabon, som skrev vid vår tideräknings början, kommenterade på tal om glasblåsning (16,2,25) bland annat den förmånliga prisnivån och konstaterade: ”i Rom kan man köpa en glasskål för ett kopparmynt”.

katakombeissa

Glaset ersatte snabbt leran också som material för parfymflaskor. Vid sidan av den latinska benämningen unguentarium har man senare också använt andra termer, som ampull eller liten amfora, balsamarium från ordet balsam som förekommer också i svenskan och lacrimatorium från det latinska ordet lacrima, en tår. I alla tider lade man ned olika föremål med den döda inför den sista resan. De kunde vara vaser, lampor, pengar eller smycken, det vill säga föremål som hade varit viktiga och i bruk redan under jordelivet. Senare tänkte man sig att glasampullerna hade använts för att samla upp de sörjandes tårar. Höjden varierar i allmänhet mellan 3 och 20 centimeter. Parfymindustrin var i sin helhet storskalig under antiken och omfattade ampuller av keramik eller glas och innehållet baserat på olivolja. Växtextrakt från bland annat rosor, violer och iris erhölls lokalt medan de mer exotiska alternativen också härstammade från Orienten. Roms katakomber bildar ett nätverk av underjordiska gravgångar. Det fanns ett sextiotal av dem i stadens omgivning och deras sammanlagda längd uppgick till cirka 150 kilometer. De grävdes ut i den mjuka vulkaniska tuffstenen och de avlidnas viloplatser befann sig vid långa gångar i flera våningar under varandra.

Glasampull (Inv. 3483A)
Walter Sjöberg 1911
H 6,1 cm; max D 3,2 cm

Ampullen har rund botten och är påsliknande. Halsen har brutits av. Glaset är ljust blågrönskiftande och uppvisar nyanser av pärlemor. I klassificeringen av glasampuller är den en representant för en typ som var omtyckt på många områden och som producerades under åren 15–100.

lasiampulli1

Glasampull (Inv. 3483B)
Walter Sjöberg 1911
H 7 cm; max D 3 cm

Ampullens kropp är påsliknande och har jämn botten och en cylindrisk hals. Glaset är ljust blågrönskiftande. I klassificeringen av glasampuller är den en representant för en typ som var vanlig över hela den Apenninska halvön och som producerades under åren 15–120.

lasiampulli2

Ett utdrag ur Leena Pietilä-Castréns artikel Donerade föremål från den antika världen (2023).

Lue myös

Sommararbetare till Borgå museum

Borgå museum är ett kulturhistoriskt museum samt regionalt ansvarsmuseum för östra Nyland Våra utställningsutrymmen är belägna i Gamla stan i Borgå.

Amanuensens vikarie Mariaana Korpela håller ett verk i handen och ler.

Livet på Borgå museum: Amanuensens arbete är självständigt och motiverande

Museiamanuensen arbetar som sakkunnig i museet och ansvarar främst för vården och dokumenteringen av samlingarna samt därtill hörande informationshantering. Också vid Borgå museum arbetar några amanuenser, och deras betydelse för museet är viktig. En av dem är Mariaana Korpela, som är vikarie för amanuensen. Korpela vikarierar för amanuens Susanna Widjeskog, som ansvarar för Borgå stads konstsamlingar samt samlingarna vid J. L. Runebergs hem.

Några skulpturer ur Walter Runebergs skulptursamling.

Samlingsarbetare till Borgå museum

Borgå museum söker en arbetstagare för en visstidsanställning. Samlingsarbetarens uppgift är att planera och förvekliga rengöringen och flytten av föremålen i den av Borgå stad ägda Walter Runebergs skulptursamling till nya samlingsutrymmen.

Statyett i färgad gips föreställande gosse lekande med en gris.

Borgå museum publicerar nya samlingar i söktjänsten Finna

Borgå museum publicerar tre betydande helheter i söktjänsten Finna bestående av. Föremål och arkivmaterial med anknytning till sjöfart – bl.a. ritningar av den internationellt kända båtkonstruktören av tävlingssegelbår Gösta Kyntzell, samt konstnären Johan Knutsons omfattande produktion och bildkonstnären Ville Vallgrens skulpturer.

Förebild till kjoltyget i Borgå folkdräkt. Ett litet tygprov i ylle vävt i tuskaft med ripsliknande struktur. Dominerande mörkt till färgen. Ränningen i mörkblått ullgarn med en täthet på 11 trådar/cm. Inslag i ullgarn med smala vita, röda och gula ränder på mörkblågrön botten. Inslagets täthet är cirka 20 trådar/cm. Stadkant till vänster. Provbiten är fastsydd för hand på ett pappark.

Borgå museum publicerar textilprovssamlingar i söktjänsten Finna

Borgå museum har två systematiskt insamlade samlingar av vävda tyger. Samlingarna omfattar över 3 100 prover från 1700–1900-talen. Museet publicerar nu 1 441 prover i Finna som en del av projektet Synlighet för östnyländsk handarbetskonst finansierat av Svenska kulturfonden och Folkets Kulturfond.